Skip to content

Menštruačný cyklus

27. apríla 2012

Menštruačný cyklus označuje periodické fyziologické zmeny v tele ženy, ktoré riadi reprodukčný hormonálny systém. Menštruačný cyklus začína v období puberty a končí nástupom menopauzy.

Piemerný menštruačný cyklus trvá 28 dní, ale cyklus môže byť rovnako kratší (neobvyklé nie sú ani 20 až 21-dňové cykly) ako dlhší (nad 35 dní, ak si cyklus zachováva určitu pravidelnosť).

Cyklus možno rozdeliť na niekoľko fáz:

  1. menštruácia – odlučovanie sliznice maternice sprevádzané krvácaním, priemerné krvácanie trvá 2 – 7 dní
  2. folikulárna fáza – rast folikulov vo vaječníku (prípadne aj v obidvoch vaječníkoch), z nich jeden alebo aj viac folikulov dorastu do dominantnej veľkosti, rast sliznice maternice; za rast folikulov je zodpovedný folikulostimulačný hormón (FSH), pod vplyvom estrogénov rastie sliznica; táto fáza môže byť rôzne dlhá u každej ženy a dokonca jej dĺžka môže byť rozdielna aj pri porovnaní cyklov jednej a tej istej ženy
  3. ovulácia – proces uvoľnenia vajíčka z folikulu – vajíčko žije po uvoľnení z folikulu 12 – 24 hodín, kedy je oplodnenia schopné
  4. luteálna fáza – z prasknutého folikulu sa vyvíja žlté teliesko, pokračuje rast sliznice maternice -> maternica sa pripravuje na prijatie/uhniezdenie oplodneného vajíčka; v prípade, že k oplodneniu nepríde, na konci luteálnej fázy odumiera žlté teliesko a dochádza k opätovnému odlúčeniu sliznice – k menštruácii; luteálna fáza máva svoju konštatnú dĺžku, začína sa deň po ovulácii a končí menštruáciou; pohybuje sa v rozpätí 10 – 16 dní, cyklus od cyklu môžu mať menšie výkyvy.

Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Menštruácia

Reklamy
No comments yet

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: